Dołącz do czytelników
Brak wyników

AKTUALNOŚCI

6 marca 2018

Polski wskaźnik PMI - najniższy od czterech miesięcy wynik

0 294
Najniższy od czterech miesięcy wynik polskiego wskaźnika PMI sygnalizuje słabsze tempo wzrostu.

Dane zebrane w okresie 12 – 22 lutego 

POLECAMY

Wyniki badań PMI® z lutego zasygnalizowały dalszą solidną poprawę warunków gospodarczych polskiego sektora przemysłowego, pomimo nieznacznego spadku tempa od początku roku 2018. Liczba nowych zamówień wzrosła, lecz w najsłabszym tempie od sześciu miesięcy, prowadząc do łagodniejszego wzrostu produkcji, aktywności zakupowej i zatrudnienia. Mimo to, tempo wzrostu dla wszystkich czterech zmiennych utrzymało się powyżej średniej długoterminowej, a zaległości nadal rosły. Również presje cenowe złagodniały od stycznia, lecz pozostały nadal silne.

IHS Markit PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.

W lutym wskaźnik PMI spadł ze styczniowej wartości 54,6 do poziomu 53,7. Był to najniższy wynik od października ubiegłego roku, ale nadal znacznie powyżej średniej długoterminowej (wynoszącej 50,6). Sygnalizuje to silne tempo wzrostu polskiego sektora przemysłowego. Bieżąca tendencja wzrostowa, utrzymująca się 41 miesiąc z rzędu, jest najdłuższą od rozpoczęcia badań w czerwcu 1998 roku.

Spadkowa tendencja wskaźnika...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy