Dołącz do czytelników
Brak wyników

WYDARZENIA

10 lutego 2020

POD NASZYM PATRONATEM: Coraz bliżej do LogiMAT 2020

49
Na długo przed otwarciem 18. edycji targów LogiMAT jest wiadomo, że po raz kolejny pobiją rekord popularności. Ponad 1650 wystawców z całego świata na ponad 125 000 m2 powierzchni wystawowej w centrum targowym Stuttgartu będzie prezentować najnowsze osiągnięcia i trendy w dziedzinie intralogistyki. Nie zabraknie wśród nich światowych i europejskich premier również wśród polskich przedsiębiorstw.

Tegoroczne targi LogiMAT 2020 wypełnią całe centrum kongresowe Stuttgart Messe i przyciągną więcej wystawców niż kiedykolwiek wcześniej. Ponad 1650 firm z całego świata przyjeżdża, aby zaprezentować swoje najnowsze innowacje w zakresie najnowocześniejszych rozwiązań intralogistycznych i inteligentnego zarządzania procesami. Blisko 300 z nich będzie uczestniczyło w tych targach po raz pierwszy. Organizatorzy przygotowali większą o 1450 m2 niż rok temu powierzchnię, która została wynajęta do ostatniego metra. Organizatorzy oczekują, że w trzydniowym wydarzeniu weźmie udział ponad 65 000 specjalistów z branży. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że prawie połowa wszystkich uczestników ma konkretne plany inwestycyjne.

Społeczność biznesu przyjmuje ideę technologii cyfrowej. Jednak jak pokazują różne, najnowsze badania, wielu przedsiębiorców powstrzymuje się od faktycznego wdrożenia tej technologii. Nie jest jeszcze dla nich jasne, dokąd ona zmierza i dopóki ten ogromny deficyt informacji się utrzymuje, niechętnie inwestują w nowe rozwiązania – zauważa dyrektor targów LogiMAT Michael Ruchty.

LogiMAT, jako wiodąca globalna platforma intralogistyki, zaspokaja potrzeby odwiedzających go przedstawicieli kadry zarządzającej na dwa sposoby. Po pierwsze, prezentowane innowacje stanowią przekrój współczesnych rozwiązań wiodących programistów i dostawców urządzeń. Po drugie, ambitny program towarzyszący obejmuje szereg interesujących forów eksperckich i paneli dyskusyjnych, analizy najlepszych praktyk, najnowsze pomysły badawcze oraz szeroką gamę prezentacji firmowych. Wszystko to, aby pomóc firmom w opracowaniu ich długoterminowej strategii intralogistycznej. Stąd oficjalny temat LogiMAT 2020: Intralogistyka z pierwszej ręki: Wizje – Innowacje – Rozwiązania.

Cyfrowa mapa

Na tak innowacyjnej imprezie nie mogło zabraknąć specjalnej aplikacji pomagającej odwiedzającym trafić do interesujących ich wystawców. Firmy niezależnie od rozmiarów pogrupowane zostały tematycznie w dziesięciu halach wystawowych, aby pomóc uczestnikom szybko znaleźć określone produkty, których szukają. Odwiedzający mogą wygenerować „cyfrową trasę” za pomocą nowej, ulepszonej aplikacji na tablety i smartfony. Łatwy w obsłudze program wyświetla listę wystawców alfabetycznie, według hali i kraju. Możliwe jest nawet wyszukiwanie wystawców według tematyki produktu w każdej hali. Odwiedzający otrzymują również poręczny wydrukowany przewodnik dla zwiedzających, który zawiera katalog wystawców, mapy hal wystawowych oraz cały program towarzyszący.

Organizatorzy w dużej mierze utrzymali sprawdzoną koncepcję grupowania wystawców. Hale 1 (w tym galeria), 3, 5 i 7 skupiają producentów urządzeń i systemów, oferując przegląd najnowszych produktów, innowacji i rozwiązań systemowych dla kompleksowej automatyzacji procesów magazynowych, kompletacji zamówień i wysyłki.

Platforma TradeWorld, skupiająca się w szczególności na procesach logistyki detalicznej, znajduje się w nowej lokalizacji w atrium wschodniego wejścia, obok wystawców oferujących cyfrowe rozwiązania do automatyzacji procesów handlowych.

Pojazdy autonomiczne (AGV) odgrywają coraz większą rolę w intralogistyce. W hali 2 utworzono zupełnie nową powierzchnię wystawienniczą przeznaczoną specjalnie dla tych środków transportu oraz robotów, aby odwiedzający profesjonaliści mogli podziwiać najnowsze osiągnięcia i odkrywać nowe technologie i innowacje w jednym miejscu.

Czołowi producenci pojazdów przemysłowych i wiele największych marek w zakresie osprzętu oraz technologii załadunku prezentować będą swoje najnowsze produkty w sektorze wózków widłowych, systemów przeładunkowych oraz systemów wspomagania kierowców i zarządzania flotą w halach 7, 9 i 10. Kierując się obecnymi wymaganiami w zakresie elektromobilności, prezentowane tutaj produkty obejmują zarówno osprzęt, taki jak innowacyjne nowe urządzenia do obsługi skrzyń ładunkowych, jak i urządzenia bezpieczeństwa i dialogu dla systemów wspomagania kierowcy czy nowe modele kabin do elektrycznych wózków widłowych. Kompaktowe, wielokierunkowe ładowarki boczne i inne rozwiązania automatyki AGV uzupełniają ten zestaw. Dwa nowe, odkryte obszary otwarte dla LogiMAT między halami 8 i 10 są polem przeznaczonym do pokazów nowych wózków widłowych na żywo.

Twórcy i dostawcy oprogramowania intralogistycznego, zlokalizowani w hali 8 i części sąsiedniej hali 6, prezentują wykorzystanie sztucznej inteligencji do swoich najnowszych rozwiązań. Wystawcy pokazują, w jaki sposób oferowane przez nich rozwiązania programistyczne i nowe funkcje znajdują zastosowanie w systemach telematyki, zarządzania transportem i zarządzania magazynem. Prezentują także najnowsze rozwiązania programowe w zakresie obsługi ceł, spedycji i kontroli eksportu oraz podkreślają nowe obszary biznesowe powstające w wyniku automatyzacji procesów.

Wystawcy uzupełniających linii produktów i innowacji w dziedzinie pojemników, technologii etykietowania, pakowania oraz systemów pakowania i ważenia przybywają do hal 4 i 6. Zobaczymy tam nowe rozwiązania w zakresie ważenia, pomiaru i etykietowania oraz nowe urządzenia typu wearables czy skanery.

Premiery

Wśród prezentowanych nowości jak zwykle nie zabraknie światowych i europejskich premier. Firma PSB zapowiada światową premierę Dynamic Fashion Warehouse. Nowo opracowane rozwiązanie dla branży modowej optymalnie łączy system transportu i technologię zawieszania towarów z nowym transportem. Dzięki wyjątkowym właściwościom systemu pod względem wydajności, gęstości przechowywania, skalowalności i elastyczności, opatentowana koncepcja ustanawia standardy w zakresie automatycznego przechowywania towarów wiszących, a także otwiera zupełnie nowe scenariusze użytkowania.

Według producenta nowe rozwiązanie charakteryzuje się wzrostem wydajności o 700% i wyższą o 25% gęstością magazynów w porównaniu z dotychczasowymi automatycznymi magazynami. Nowa koncepcja może być również wykorzystana do ekonomicznej automatyzacji zadań magazynowych dla małych i średnich firm. Zalety systemu firmy PSB będzie można poznać w hali 1 na stoiskach B11 i B04.

Holenderska firma Inther Group jest pierwszym holenderskim i jednym z trzech na świecie integratorów systemów logistycznych, który wprowadził na rynek system A-Frame. Rama To technologia kompletacji artykułów, która jest szeroko stosowana w farmacji, a na targach LogiMAT zostanie zaprezentowana jej nowa wersja. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się przy zamówieniach o dużej objętości, które składają się z małych, szybko rotujących przedmiotów w podobnych opakowaniach, takich jak pudełka apteczne, kosmetyki, tytoń i małe artykuły biurowe. Rama A firmy Inther wyróżnia się wysoką elastycznością; kanały produktów są regulowane, dzięki czemu dwie kolumny opakowań mogą zmieścić się w jednym dozowniku. Inteligentne wyrzutniki zapewniają w pełni automatyczną, bezpieczną i szybką kompletację produktów. Specjalny czujnik oblicza również wysokość, a tym samym liczbę artykułów w kolumnie, monitorując stan zapasów produktów. Nową wersję ramy A będzie można zobaczyć na stoisku G40 w hali 5.

Scaglia INDEVA także świętuje światową premierę na targach LogiMAT. Oprócz manipulatora INDEVA Liftronic® Easy-6 dostawca wewnętrznych rozwiązań w zakresie transportu i intralogistyki przedstawia pierwszy na świecie w 100% elastyczny manipulator. Został on zaprojektowany z myślą o mobilności. Użytkownik może więc używać go w dowolnym miejscu w magazynie. W tym celu sam może wybrać odpowiedni nośnik dla urządzenia. Nowe rozwiązanie Scaglia INDEVA może być również stosowane z różnymi wózkami przemysłowymi. Premiera tego manipulatora odbędzie się w hali 7 na stoisku D41.

Dostawca wózków widłowych Yale zaprezentuje wyłącznie elektryczne modele. Czterokołowy ERP20-35UX będzie świętował swoją europejską premierę wśród pojazdów do lekkich zastosowań. Produkt ten jest szczególnie polecany dla klientów, którzy używają wózków tylko okazjonalnie, ale muszą być w stanie wykonywać nimi wymagające zadania. Kolejną premierą będzie koncepcyjny wózek z całkowicie zintegrowanymi akumulatorami litowo-jonowymi. Na stoisku B33 w hali 9 odwiedzający targi będą mogli zapoznać się z prototypem i wyrazić swoje opinie na temat tej koncepcji.

Firma KAUP GmbH & Co. KG zaprezentuje np. kilka pionierskich produktów w dziedzinie zacisków wielkopowierzchniowych do wózków widłowych. System KAUP „Smart Load Control” świętować będzie swoją światową premierę właśnie w Stuttgarcie. Ten opatentowany, inteligentny system reguluje siłę zacisku w zależności od obciążenia. Cel stanowi wygenerowanie tylko takiej siły zaciskającej, jaka jest naprawdę konieczna. System opiera się na informacjach o ciężarze, a nie na wymiarach ładunku. Dzięki temu nie jest wymagana ani wcześniejsza definicja siły zaciskającej, ani interwencja kierowcy wózka widłowego, ponieważ „Smart Load Control” określa ciężar, który ma być transportowany na początku każdego procesu transportowego, i dostosowuje niezbędną siłę mocowania do ciężaru. W ten sposób zawsze gwarantuje bezawaryjną obsługę towarów, a także umożliwia wyższe prędkości otwierania i zamykania oraz oszczędność energii do 30%. Jako jedyny na rynku system zacisków „Smart Load Control” działa autonomicznie i bez ingerencji w układ hydrauliczny wózka widłowego. Będzie można go zobaczyć w hali 10 na stoisku nr F05.

Polska reprezentacja

Wśród wystawców nie zabraknie również polskich firm. W hali 8 na stoisku A70 firma EPG zaprezentuje produkt LFS.suburban, czyli uzupełnienie dla całego systemu LFS o centralne rozwiązanie do cyfrowego planowania i sterowania transportem. To nowe narzędzie umożliwia niezależną od producenta orkiestrację zadań transportowych w magazynie. Rozległy system planowania analizuje istniejące zamówienia oraz dostępne zasoby. I nie ma tu znaczenia, jakie urządzenia magazynowe są wykorzystywane. Rozwiązanie to potrafi koordynować i sterować pracą autonomicznych pojazdów transportowych, wózków transportowych oraz statyczną techniką transportu, podobnie jak system planowania tras, tym samym wyraźnie zmniejszając złożoność intralogistycznego zarządzania transportem. Pozwala to zwiększyć także efektywność realizacji zamówień, dzięki uwzględnieniu w planowaniu wszystkich warunków w magazynie. Aby to zapewnić, LFS.suburban działa w oparciu o cyfrową mapę magazynu, będącą wirtualnym, cyfrowym odwzorowaniem wszystkich panujących warunków, takich jak trasy transportu, technika magazynowa czy pozostałe ograniczenia. Mapa tworzona jest przy użyciu laserowego skanera 3D, który skanuje również takie obszary logistyczne, jak np. miejsca buforowe czy systemy regałów w magazynie.

Aplikacja cobota paletyzującego ES Cobot od polskiego integratora Europa Systems to kolejna światowa premiera podczas LogiMAT 2020 w Stutgarcie. Coboty, czyli roboty kolaboracyjne, wspierają pracowników w realizacji procesów przemysłowych i odciążają ich w zadaniach monotonnych oraz niebezpiecznych. Urządzenia te wyróżnia kompaktowa budowa, funkcjonalność, bezpieczeństwo użytkowania i łatwość programowania i eksploatacji. ES Cobot to kompaktowy, energooszczędny i łatwy w obsłudze paletyzer, pracujący 24 h na dobę. Doskonale sprawdzi się w ograniczonej przestrzeni produkcyjnej, zapewniając wysoką elastyczność konfiguracji posadowienia systemu. Zwarta i modułowa budowa umożliwia szybką instalację i uruchomienie aplikacji paletyzacji wraz z możliwością prostej i szybkiej relokacji posadowienia systemu dzięki mobilnej platformie paletyzera. Premiera jego najnowszej wersji odbędzie się w hali 1 na stoisku C37.

Jak zwykle międzynarodowe targi rozwiązań intralogistycznych i zarządzania procesami oferują także różnorodny program towarzyszący składający się z ponad 30 wybitnych forów eksperckich z ponad 250 najlepszymi międzynarodowymi prezenterami.

LogiMAT 2020 po raz kolejny oferuje bogactwo informacji z pierwszej ręki, szeroki przegląd najnowszych innowacji oraz demonstruje przyszłościowe rozwiązania w pełnym zakresie intralogistyki. W skrócie: wydarzenie, w którym musi wziąć udział każdy, kto szuka trwałej przewagi konkurencyjnej dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom intralogistycznym i inteligentnemu zarządzaniu procesami – podsumowuje Michael Ruchty.

AUTOR: Miłosz Cieszyński

 

Przypisy