Głównym motorem znaczącej poprawy warunków gospodarczych w przemyśle był najszybszy od lutego 2015 wzrost liczby nowych zamówień, który spowodował przyspieszenie wzrostu produkcji. Mniej pozytywne wyniki badań dotyczyły poziomu zatrudnienia, który nie uległ zmianie od sierpnia, co doprowadziło do szybkiej kumulacji zaległości produkcyjnych. Na skutek największej od czterech miesięcy inflacji kosztów produkcji, ceny wyrobów gotowych wzrosły najszybciej od kwietnia 2011.
POLECAMY
IHS Markit PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.
We wrześniu Wskaźnik PMI wrósł z sierpniowego poziomu 52,5 do 53,7, wykazując najsilniejszy ogólny wzrost w polskim sektorze przemysłowym od kwietnia. Odczyt wskaźnika zarejestrował wartość nieco powyżej dotychczasowej średniej za 2017 (53,4) i równocześnie utrzymał się powyżej neutralnego progu 50,0 trzeci rok z rzędu (najdłuższy nieprzerwany okres pozytywnych odczytów od rozpoczęcia badań w czerwcu 1998).
Najbardziej pozytywny wpływ na najnowszą wartość Wskaźnika PMI miał wzmożony napływ nowych zamówień. Liczba nowych kontraktów rosła nieprzerwanie od listopada zeszłego roku, a wrześniowy wzrost był najsilniejszy od 31 miesięcy. Rosnącą całkowitą...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!