Dołącz do czytelników
Brak wyników

AKTUALNOŚCI

9 sierpnia 2019

Najnowsze wyniki badań PMI®

124
Warunki gospodarcze w polskim sektorze przemysłowym pogarszają się w najszybszym tempie od ponad sześciu lat. Obserwuje się spadek produkcji, nowych zamówień i zatrudnienia. Optymizm biznesowy bliski jest najniższego poziomu w historii badań.

Najnowsze wyniki badań PMI® przeprowadzonych w lipcu przez IHS Markit zasygnalizowały dalsze spowolnienie w polskim sektorze przemysłowym. Badane przedsiębiorstwa zaraportowały szybkie osłabienie napływu nowych zamówień oraz spadek produkcji i zatrudnienia. Ceny wyrobów gotowych wzrosły nieznacznie, a inflacja kosztów produkcji osłabła. IHS Markit PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony, zbiorczy wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów – nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.  W lipcu główny Wskaźnik PMI spadł z czerwcowego poziomu 48,4 do 47,4, rejestrując najsłabszy wynik od kwietnia 2013. Najnowszy odczyt zasygnalizował znaczne pogorszenie koniunktury w polskim przemyśle spowodowane kolejnym spadkiem sprzedaży i produkcji.  Tempo w jakim obniżał się poziom nowych zamówień było szybkie i zbliżone do tempa odnotowanego w czerwcu. Badane przedsiębiorstwa zaraportowały osłabienie popytu na ich produkty zarówno na rynku krajowym jak i na rynkach zagranicznych, szczególnie w Unii Europejskiej (sprzedaż eksportowa spada nieustannie od roku, a całkowite nowe zamówienia przez ostatnie dziewięć miesięcy). W lipcu firmy z sektora wytwórczego ograniczyły produkcję wyrobów gotowych.

POLECAMY

Choć tempo tego spadku osłabło w stosunku do czerwca, było wciąż szybkie. Ponadto przyczyniło się do pogorszenia prognoz odnośnie przysz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy