Jak zmniejszyć koszty w firmie logistycznej?

AKTUALNOŚCI

Wydatki na utrzymanie i rozwój działalności gospodarczej są wysokie, a do tego ciągle rosną. Z tym problemem mierzą się wszyscy przedsiębiorcy, również z branży TSL. Czas więc poznać sposoby redukcji kosztów funkcjonowania firmy logistycznej.

Istnieje kilka metod radzenia sobie z nadmiernymi wydatkami w firmie logistycznej. Wiele osób może zdziwić się, jak proste do zastosowania są niektóre z nich. Co najważniejsze, dzięki każdej z nich uda się zaoszczędzić sporo pieniędzy.

W jaki sposób obniżyć koszty prowadzenia firmy logistycznej?

Outsourcing oraz leasing to tylko dwa przykłady działań pomagających w optymalizacji kosztów. Zarówno te, jak i pozostałe praktyki warto poznać w szczegółach, a następnie wdrożyć w swoim przedsiębiorstwie.

Outsourcing pracowniczy

Delegowanie części zadań podmiotom zewnętrznym w niektórych branżach jest powszechną praktyką. Dobre przykłady to HR i księgowość. Skoro rekrutację pracowników czy zajęcie się finansami firmy można zlecić partnerom biznesowym, to czemu by nie wykorzystać tego modelu w logistyce?

Z outsourcingu w tym sektorze rynku skorzystają m.in. te przedsiębiorstwa, które zarządzają magazynami i hurtowniami. Dzięki outsourcingowi ograniczona zostanie potrzeba zatrudniania własnych pracowników.

Leasing pojazdów zamiast kupowania za gotówkę

Innym sposobem obniżenia kosztów działalności firmy logistycznej jest leasing lub wynajem długoterminowy samochodów. W tym modelu korzysta się z aut należących do innego podmiotu. W zamian za miesięczne raty przedsiębiorstwo może korzystać z pojazdów przez określony w umowie czas.

Leasing przynosi wiele korzyści leasingobiorcy – m.in. pozwala uniknąć dużego, jednorazowego wydatku. Jeśli firma logistyczna nie decyduje się na wykup, może zwrócić pojazdy lub wymienić je na nowe. Tym samym nie musi martwić się o sprzedaż używanych aut.

Ponadto prawo pozwala dodać leasing samochodu ciężarowego lub osobowego do kosztów uzyskania przychodu. W ten sposób można sporo zaoszczędzić i zainwestować w inny, kluczowy w logistyce sprzęt.

Ecodriving

Firma, która zainwestuje w szkolenie dla kierowców z ecodrivingu, czyli ekologicznej jazdy, może zaoszczędzić wiele litrów paliwa. Pomoże to maksymalizować efektywność paliwową w czasie transportu.

Konsolidacja transportu

W firmie logistycznej opłaca się wdrożyć konsolidację przesyłek. To proces polegający na łączeniu ich w większą partię, aby można było wykorzystać pełną pojemność nośników transportowych. Poprzez konsolidację przewoźnicy mogą maksymalizować wykorzystanie dostępnej przestrzeni ładunkowej, co przekłada się na mniejszą liczbę wymaganych przejazdów – i co za tym idzie – niższe koszty.

Używanie telematyki

Telematyka to pojęcie, które dotyczy systemów elektronicznych łączących osiągnięcia telekomunikacji, automatyki i informatyki. Dzięki nim osoby pracujące w siedzibie firmy logistycznej są w stanie zdalnie przekazywać kierowcom informacje o nadchodzących zmianach pogody, sytuacji na drogach (np. objazdach) i lepiej zaplanować trasę czy zredukować liczbę przejazdów bez ładunku.

Przypisy