Dołącz do czytelników
Brak wyników

AKTUALNOŚCI

27 listopada 2019

Jak dobrze przygotować firmę logistyczną na brexit? 10 wskazówek

0 293
Brexit znacząco wpłynie na łańcuchy dostaw w przemyśle. Opłaty celne, składanie zgłoszeń przywozowych i wywozowych czy też ryzyko opóźnień będą wymagać gotowości do zarządzania zmianami oraz znajomości nowych przepisów. O tym jak przygotować się na ten moment, wyjaśnia międzynarodowa grupa zadaniowa GEFCO ds. Brexitu, która wspiera klientów i analizuje wszystkie możliwe scenariusze dla logistyki branży przemysłowej po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
  1. Przeanalizuj swoje przepływy

Przygotowując się na konsekwencje brexitu, należy po pierwsze zdefiniować lokalizacje wysyłki i odbioru towaru oraz ewentualne punkty tranzytowe. Posiadając tę wiedzę, należy przeanalizować schematy celne, a także rodzaje transportu (lądowy, morski, powietrzny) i jego typy (FTL, LTL). Wraz z przywracaniem granic między UE i Wielką Brytanią wróci konieczność posługiwania się dodatkowymi dokumentami, takimi jak faktura handlowa, lista przewozowa, pozwoleniami na przywóz czy różnego rodzaju świadectwami, jak fitosanitarne. Inne dokumenty również mogą być wymagane w zależności od rodzaju ładunku. W przypadku braku umowy brexitowej, cła będą musiały zostać opłacone w Wielkiej Brytanii lub w UE. Na terenie wspólnoty podstawowe taryfy WTO będą miały zastosowanie do produktów brytyjskich, a w Wielkiej Brytanii będą zależały od nowych taryf HMRC, czyli brytyjskiego urzędu skarbowego.

POLECAMY

  1. Przygotuj zespół do przestrzegania przepisów celnych

Nawet w przypadku tzw. twardego brexitu płynny i nieprzerwany przepływ towarów przez nową granicę będzie można utrzymać dzięki złożeniu wymaganych deklaracji do właściwego organu celnego kraju UE oraz urzędu skarbowego w Wielkiej Brytanii. Bez uprzednio złożonego zgłoszenia przywozowego / wywozowego lub tranzytowego powstanie ryzyko opóźnienia na granicy. Ważne, aby odpowiedzialny za przepływy do Wielkiej Brytanii zespół logistyczny miał możliwość przetwarzania zgłoszeń celnych, posiadał niezbędne narzędzia IT, celne i licencje eksportowe. Należy również zweryfikować, czy warunki handlowe umów spełniają wymogi prawne w przypadku braku porozumienia brexitowego. Firmy mogą składać zgłoszenia celne we własnym zakresie, ale bez odpowiedniej znajomości przepisów powinny rozważyć wsparcie ze strony doświadczonego brokera celnego, takiego jak GEFCO.

  1. Zmień dotychczasowe reguły handlowe

Zrewiduj dotychczasowe warunki Incoterms. Unikaj reguły EXW, która ustanawia najmniejszą odpowiedzialność oraz zaangażowanie po stronie sprzedającego, zaś deklaracja eksportowa należy do obowiązków kupującego. W przypadku kontroli podatkowej nie będziesz w stanie uzasadnić sprzedaży bez podatku VAT, bez posiadania dowodu prawnego. Nie stosuj również reguły DDP, która przenosi najszerszą odpowiedzialność oraz zakres czynności na sprzedającego, zaś za deklarację importową odpowiada sprzedawca. Nie będziesz mógł kontrolować ryzyka związanego z przepływem dokumentów i będziesz odpowiedzial...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy