Dołącz do czytelników
Brak wyników

AKTUALNOŚCI

10 września 2019

Jak blockchain może usprawnić efektywność łańcucha dostaw?

0 337
Nowa technologia może zwiększyć bezpieczeństwo, poprawić przejrzystość i stworzyć skalowalność w całym łańcuchu dostaw.

Zarządzanie łańcuchem dostaw i wszystkimi aspektami związanymi z produkcją i dystrybucją towarów jest niezwykle złożonym procesem. Nawet wykorzystując kosztowne oprogramowanie do śledzenia zamówień i realizowania wysyłek, większość firm logistycznych nadal ma ograniczoną widoczność i wgląd w to, gdzie w danym momencie znajdują się wszystkie ich towary. Jest to skutkiem luk analogowych, które pojawiają się w trakcie realizacji całego procesu.

POLECAMY

Poznajmy blockchain

Blockchain to technologia, która kryje się za sukcesem bitcoina i innych kryptowalut. Można ją porównać do niezniszczalnej cyfrowej księgi, która rejestruje wszelkiego rodzaju transakcje – zakup, sprzedaż, umowy, przelewy i inne zdarzenia.

Wszystko zapisywane jest w serii zabezpieczonych, trwale identyfikowalnych plików, zwanych blokami. Każdy nowy blok transakcyjny połączony jest z poprzednimi, tworząc chronologiczny rejestr, który przechowywany jest jednocześnie na milionach komputerów. Dzięki temu, zachowane w takiej bazie rekordy, są publiczne i łatwe do zweryfikowania - mówi Antoine Chaux, sales director - Supply Chain 4PL/LLP Solutions z Grupy GEFCO.

Erwin Matthijssen, Partner w M3 Consultancy, określa blockchain jako „inteligentny arkusz kalkulacyjny”, którego niezmienność, weryfikowalność i dezintermediacja sprawiają, że idealnie pasuje do złożonej układanki łańcucha dostaw. Kluczową różnicą między blockchainem a arkuszem kalkulacyjnym jest to, że informacje można tam jedynie dodawać. W odróżnieniu od arkusza, niemożliwe jest ich edytowanie, czy też usuwanie.

Każda zmiana jest rejestrowana jako kolejny widoczny dodatek w magazynie danych, czyniąc go tzw. niezmiennym. Ponadto, wgląd do magazynu danych ma wiele stron. Jeśli więc zdecydujemy się modyfikować określone dane, będzie to widoczne i możliwe do zweryfikowania przez innych – podkreśla Matthijssen.

Integracja technologii blockchain z łańcuchem dostaw

Blockchainu nie możemy traktować w kategorii oprogramowania. Jest to technologia, którą łączymy z istniejącym w firmie oprogramowaniem do zarządzania łańcuchem dostaw. Użytkownicy dalej widzą ten sam interfejs i procesy biznesowe. Jednak kiedy spojrzą na stany magazynowe, oprócz własnych, widzą również zapasy innych powiązanych użytkowników. Dodatkowo, każdą modyfikację można śledzić w czasie rzeczywistym. 

Applicature - agencja rozwoju technologii  blockchain...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy