FM Logistic wdraża nowe rozwiązanie w ramach programu FM Open Lab wspierającego startupy

AKTUALNOŚCI

ClickSize - innowacyjne rozwiązanie firmy ClickLog, międzynarodowego startupu pochodzącego z Kazachstanu, to pierwsze wdrożenie zrealizowane przez FM Logistic w ramach programu FM Open Lab. Narzędzie pozwala na automatyzację parametryzacji artykułów, co umożliwia optymalną kompletację palety. FM Open Lab to inicjatywa uruchomiona przez operatora w 2020 roku i skierowana do przedsiębiorców, którzy chcieliby rozwijać swój produkt lub usługę dla łańcucha dostaw w rzeczywistych warunkach biznesowych.

ClickSize jest urządzeniem pomiarowym opartym na kamerze 3D i analizie obrazu. W efekcie pomiar kartonów wykonywany dotychczas manualnie przez pracowników, odbywa się teraz automatycznie. Przyspiesza to nie tylko cały proces, ale zapewnia też większą precyzję i wiarygodność danych, na podstawie których system WMS może przeprowadzić bardziej dokładną symulację przygotowania palety. Różnica pomiędzy symulacją a rzeczywistą jest znikoma.

- Z systemem ClickSize pracujemy już ponad 3 miesiące. Testy, przygotowania do wdrożenia i adaptacja rozwiązania do naszych warunków i potrzeb wymagały trochę czasu i pracy, ale zespół ClickLog poradził sobie ze wszystkimi wyzwaniami i jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów. Poprawiła się przede wszystkim jakość danych wprowadzanych do systemu WMS. Obecnie pracujemy jeszcze nad interfejsem przekazującym te informacje automatycznie. - mówi Alexandre Damie, Head Of Innovations Central Europe, FM Logistic - W tej chwili rozwiązanie stosujemy w jednym z naszych magazynów, gdzie zróżnicowanie kartonów jest największe i zastosowanie tego systemu przyniosło wymierne korzyści. Planujemy jednak kolejne wdrożenia dla innych aktywności, największy potencjał upatrujemy tu w obsłudze branży retail i kanału e-commerce. 

Twórcą i producentem rozwiązania jest firma ClickLog - międzynarodowy startup pochodzący z Kazachstanu założony przez logistyków. Obecnie firma posiada biura w Estonii, Polsce i Kazachstanie. ClickLog opracowuje oprogramowanie do automatyzacji obsługi ładunków dla firm z łańcucha dostaw mające na celu usprawnienie procesów logistycznych. Ich dwa podstawowe produkty to: ClickSize – oprogramowanie pozwalające mierzyć ładunek z dużą precyzją i szybkością oraz ClickLog – oprogramowanie do optymalizacji załadunku ciężarówek, które optymalizuje przestrzeń ładunkową.

- Zakwalifikowanie się do programu FM Open Lab było dla nas bardzo istotne. W 2020 roku, kiedy zaczynaliśmy współpracę z FM Logistic, mieliśmy już wizję, plan i pierwszy prototyp ClickSize. Od pierwszego dnia pracy z FM Logistic otrzymywaliśmy mnóstwo spostrzeżeń. – mówi Kamil Karimov CEO i Współzałożyciel ClickLog i dodaje - Wprawdzie pracowaliśmy już w branży logistycznej i wiedzieliśmy, jak to działa od środka, ale zagłębiając się w procesy tak dużej i wiodącej firmy, jak FM Logistic, zobaczyliśmy, że wszystko się zmienia. Wydaliśmy 3 wersje ClickSize i dostosowaliśmy ponad 20 funkcji podczas pracy z FM Logistic. Teraz nasz produkt spełnia większość wymagań i jest gotowy do konkurowania na rynku. Lepiej zrozumieliśmy procesy w nowoczesnym magazynie i udowodniliśmy, że nasze rozwiązanie jest skuteczne.

 
Innowacyjność i automatyzacja to jeden z filarów strategi FM Logistic. W tym roku operator planuje kilka dużych wdrożeń w tym zakresie. Program FM Open Lab to jeden z kanałów, aby ten dynamiczny postęp technologiczny firmie umożliwić. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich początkujących przedsiębiorców działających w obszarach logistyki miejskiej, przyszłości transportu, zielonego łańcucha dostaw, robotyzacji automatyzacji oraz waloryzacji danych i blockchain. Operator  daje   dostęp do swojej  infrastruktury, dostarczając dane operacyjne, pomoc ekspertów oraz możliwość testowania rozwiązań w rzeczywistej przestrzenii biznesowej. Dzięki temu start-up może skupić się na najważniejszym przedmiocie swojej działalności, a FM Logistic zapewnia sobie pierwszeństwo w dostępie do nowych technologii. 

Zgłoszenia do programu FM Open Lab można składać na adres mailowy openlab@fmlogistic.com lub przez formularz kontaktowy na stronie: www.fmlogistic.pl

Przypisy