Firmy DB Schenker i Lufthansa Cargo kontynuują loty bez emisji CO2

AKTUALNOŚCI

Firmy DB Schenker i Lufthansa Cargo podjęły decyzję o przedłużeniu oferty lotów wolnych od paliw kopalnych na trasie pomiędzy Frankfurtem (FRA) i Szanghajem (PVG). Wspólna, ekologiczna oferta będzie kontynuowana co najmniej do października 2022 r. Wykorzystanie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) i dodatkowa kompensacja kosztów produkcji, pozwoli zaoszczędzić kolejne 21 000 ton ekwiwalentu CO2.

Od rozpoczęcia współpracy do końca 2020 roku, firmy Lufthansa Cargo i DB Schenker zaoszczędziły już 31 000 ton ekwiwalentu CO2. Tygodniowa rotacja lotów jest nadal jedynym na świecie regularnym czarterem opartym w całości na SAF. 25 marca odbył się setny wspólny lot, neutralny pod względem emisji gazów cieplarnianych. 

Firmy DB Schenker i Lufthansa Cargo w listopadzie 2020 r. przeprowadziły pilotaż koncepcji międzykontynentalnych lotów w pełni opartych na SAF między Frankfurtem i Szanghajem. Regularne połączenie czarterowe zostało uruchomione w kwietniu 2021 r. i przedłużone na cały zimowy rozkład. Klienci, którzy skorzystali z tego rozwiązania to szereg globalnych marek, w tym Siemens Healthineers, Mercedes-Benz, ZF, Merck, Nokia i Lenovo. 

W przypadku każdego lotu z Frankfurtu do Szanghaju i z powrotem, zapotrzebowanie na 174 ton konwencjonalnego paliwa lotniczego zostanie pokryte przez zakup paliwa SAF, wprowadzonego do systemu tankowania na lotnisku we Frankfurcie. W przeliczeniu na tydzień, w letnim rozkładzie lotów DB Schenker wykorzysta  217 500 litrów SAF. W ten sposób paliwo SAF umożliwi zaoszczędzenie około 520 ton emisji ekwiwalentu CO2 tygodniowo. Ponadto DB Schenker kompensuje kolejne 150 ton emisji ekwiwalentu CO2 generowane podczas transportu i przetwarzania SAF poprzez certyfikowane projekty redukcji emisji dwutlenku węgla. W rezultacie loty towarowe są całkowicie neutralne pod względem emisji CO2. Firma DB Schenker i jej klienci mogą uwzględnić proporcjonalnie emisje CO2 zaoszczędzone dzięki zastosowaniu SAF w swoim śladzie węglowym. Odpowiednie certyfikaty wydają odpowiednio Lufthansa Cargo i DB Schenker.

Setny lot neutralny pod względem gazów cieplarnianych odbył się 25 marca w kierunku zachodnim z Szanghaju do Frankfurtu - oznaczony numerem LH8405 i obsługiwany przez samolot Boeing 777F.

Przypisy