Dołącz do czytelników
Brak wyników

AKTUALNOŚCI

11 października 2019

Cobots: kolejna rewolucja w logistyce?

0 267
Systemy robotyczne są wykorzystywane w logistyce już od jakiegoś czasu. Jednak dopiero teraz rozpoczyna się okres ich dynamicznej popularyzacji. Do 2025 roku liczba robotów pracujących w magazynach wzrośnie do czterech milionów. Warto więc zadać sobie pytanie, czym są i jak mogą pomóc w codziennej pracy?

Roboty to maszyny zaprojektowane do automatycznego, szybkiego i precyzyjnego wykonywania jednego lub większej liczby zadań. Mogą być kierowane przez zewnętrzne urządzenie sterujące lub przez wewnętrzne oprogramowanie, a między robotami i ludźmi mogą zachodzić interakcje.

POLECAMY

Główne zadania robotyki w logistyce

Roboty są instalowane w magazynach w celu zwiększenia wydajności i przez to zmniejszenia kosztów. Robotyka stała się standardem w centrach realizacji zamówień. Tam roboty są w stanie wykonywać znormalizowane zadania, takie jak pobieranie lub przenoszenie towarów, często szybciej i dokładniej niż ludzie. Niektóre źródła podają, że wydajność linii produkcyjnej wzrasta o 40%, gdy jednego kluczowego pracownika zastępuje robot. Według szacunków jednego ze sklepów internetowych z produktami spożywczymi, wdrożenie robotyki w magazynach przełożyło się na wzrost sprzedaży o 12%.

Roboty można dostosować do zmieniających się warunków lub dynamicznie rosnących nakładów pracy. Jest to szczególnie przydatne w szczytowych okresach sezonu. Spedytorzy i dostawcy logistyczni mogą korzystać z elastycznych rozwiązań, takich jak na przykład „robotyka jako usługa” (RaaS), czyli wynajmu robotów na żądanie, bez dużych nakładów inwestycyjnych związanych z zakupem tego typu urządzeń....

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy