Dołącz do czytelników
Brak wyników

WYDARZENIA

7 października 2021

NR 5 (Wrzesień 2021)

Automatyzacja procesów podnosi odporność przedsiębiorstwa Relacja z 2. edycji konferencji Smart Warehouse

0 273

Dlaczego magazyn ma być smart? Co powinno się automatyzować i dlaczego wszystko? Jak wyglądają terminy realizacji wdrożeń? Na te właśnie pytania odpowiedzi udzielili dostawcy rozwiązań, integratorzy systemów i przedstawiciele inwestorów.

Gwar biznesowych rozmów oraz ożywiona wymiana doświadczeń powróciły na Międzynarodowe Targi Poznańskie za sprawą bloku ITM Industry Europe, a w tym Modernlog i Subcontracting. Szczególnie wiele ciekawych wniosków i spostrzeżeń przyniosła konferencja Smart Warehouse, skierowana do branży logistycznej i pracującej w niej kadry menedżerskiej. 
 

POLECAMY

Prof. dr hab. Wojciech Paprocki podczas otwarcia konferencji Smart Warehouse


Budowanie zespołu i bariery wdrożeniowe 

– Nie dobierajmy jako swoich współtowarzyszy tych, którzy myślą podobnie. Poszukujmy w swoim otoczeniu ludzi, którzy reprezentują inną postawę niż nasza, bo od nich możemy się nauczyć tego, czego sami nie wiemy lub czego sami nie potrafimy – rekomendował prof. dr hab. Wojciech Paprocki ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie podczas otwarcia konferencji Smart Warehouse w ramach Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog w Poznaniu.  
Panel „IoT digitalizacja”, prowadzony przez Artura Olejniczaka (WSL), rozpoczął się od rozważań nt. danych jako paliwa gospodarki, stanu obecnego w branży logistycznej, aby przejść do barier, które hamują rewolucję technologiczną, szczególnie w kwestii obsługi big data.
 – Większość narzędzi już mamy, ale potrzebne są środki, aby móc je wdrożyć – przekonywał Rafał Biegała (SICK).
Z tą opinią nie zgodził się Jakub Czyżkowski (SENTE), podkreślając, że jego zdaniem poważniejszym problemem od kwestii finansowych jest brak kompetencji na poziomie strategicznym. – Brakuje specjalistów, którzy potrafią zaprojektować procesy logistyczne w taki sposób, aby inwestycja okazała się trafiona. Z mojego doświadczenia we współpracy ze średnimi przedsiębiorstwami wynika, że stawiamy pierwsze kroki w wykorzystaniu nowoczesnych technologii i dopiero niedawno zorientowaliśmy się, że firmy, które posiadały już pewną automatyzację robotyczną, były bardziej odporne na kryzys – podkreślał przedstawiciel SENTE. W panelu IoT digitalizacja wzięli udział także Maciej Krupa (Hit Kody Kreskowe), Michał Grabia (ILIM-Łukasiewicz) i Artur Guz (IBCS), którzy nakreślili przyszłość inteligentnych technologii w branży logistycznej. 

Co i jak automatyzować? 

– Automatyzować wszystko, co się da i opłaca – rekomenduje Maciej Posadzy (3LP) w rozmowie z Piotrem Sędziakiem (Orbico Supply) podczas panelu „technologie transportu wewnętrznego”. – Automatyzacja to nie tylko remedium na braki kadrowe. Układnice, antresole, regały automatyczne umożliwiają nam większy uzysk z kubika objętości w magazynie. Automatyzujemy także te aspekty, w których nie do końca rachunek ekonomiczny jest istotny, ale praca jest ciężka, np. człowiek musi przenosić duże gabaryty. Automatyzujemy te procesy po to, aby ludziom pracowało się łatwiej i wygodniej – opowiadał Posadzy. Krzysztof Roszyk (MW Logistics) podzielił się swoim doświadczeniem z automatyzacji wieloetapowej – Analiza wykazała, że picking jest procesem, który obejmował 55% kosztów działania magazynu.  Zdecydowaliśmy się więc zac...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy