Dołącz do czytelników
Brak wyników

AKTUALNOŚCI

19 października 2018

5 sił, które kształtują sektor transportu i logistyki

0 629
Rynek transportu i logistyki za 5 lat będzie wyglądał zupełnie inaczej. Odpowiada za to m.in. digitalizacja, ale też przesunięcia w handlu międzynarodowym.

Rynek transportu i logistyki w ciągu najbliższych lat czeka gruntowna transformacja. Z danych przedstawionych w raporcie PwC „CEE Transport & Logistics Trend Book 2019” wynika, że aż 68% prezesów spółek z tej branży na świecie spodziewa się zmian w podstawowych technologiach świadczenia usług, zaś 65% oczekuje zmian w kanałach dystrybucji. Zdaniem ekspertów PwC sektor będzie zmieniał się pod dyktando digitalizacji, przesunięć w handlu międzynarodowym, rozwiązań software, zmian wewnętrznych w handlu oraz rozwoju rozwiązań w obszarze maszyn i urządzeń.

POLECAMY

Eksperci PwC w raporcie „CEE Transport & Logistics Trend Book 2019” wyróżniają pięć głównych sił, które w ciągu kolejnych 5 lat będą miały największy wpływ na kierunek zmian w branży transportu i logistyki zarówno w Polsce, jak i całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Jednym z najważniejszych trendów mających wpływ na wszystkie sektory gospodarki jest digitalizacja. Jeśli chodzi o transport i logistykę, ona również pozostaje pod wpływem cyfrowych rozwiązań, widzimy jednak inne, równie istotne czynniki, które kształtują zmiany w tym segmencie. Zaczynając od zmian zachowań konsumentów w postaci przesunięcia zakupów do sieci, poprzez brak dostępności kadr do pracy w Europie i zmiany regulacji w zakresie prawa pracy, aż po inwestycje w infrastrukturę oraz zmiany umów i relacji na arenie handlu międzynarodowego, które otwierają nowe szlaki transportowe między Europą i Azją - mówi Michał Mazur, partner w PwC, lider zespołu ds. transportu i logistyki.

Digitalizacja procesów operacyjnych i kontraktowych w branży transportowej i logistycznej nie jest zjawiskiem zupełnie nowym i proces ten trwa już od jakiegoś czasu.  Został spowodowany, podobnie jak w innych sektorach gospodarki, m.in. zmianami zachowań konsumentów, niewystarczającej podaży wyspecjalizowanej siły roboczej, dostępności coraz bardziej zaawansowanej technologii. Również regulacje dotyczące pracy i ochrony danych umożliwiają większą digitalizacje tego rynku.

Eksperci PwC podkreślają, że firmy mogą wykorzystywać digitaliz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy