Dołącz do czytelników
Brak wyników

OPERATORZY LOGISTYCZNI

3 grudnia 2018

Wizja przyszłości według Raben

0 429
Autonomiczne ciężarówki, drony dostarczające mniejsze przesyłki, hiperloop pędzący z zawrotną prędkością, w pełni zautomatyzowany magazyn. To tylko niektóre z przytaczanych dziś obrazów logistyki jutra. Grupa Raben w najnowszym filmie "Raben - future of logistics" prezentuje swoją wizję przyszłości dla branży TSL.

Cyfryzacja i digitalizacja wkraczają obecnie we wszystkie procesy logistyczne, transportowe i dystrybucyjne. Każdy z elementów szeroko komentowanej i interpretowanej Rewolucji Przemysłowej 4.0, czyli BigData, Internet of Things, automatyka i robotyka, dotycząca czynności magazynowych, już niebawem odegrają znaczącą rolę w rozwoju branży TSL. Duży wpływ na rynek będą miały, już dziś rozpoczęte, dyskusje na temat samokierujących samochodów, czy też łączenia środków transportowych w zestawy (platooning). 

POLECAMY

Na szczególną uwagę zasługuje hasło IoT (Internet Rzeczy). Wprowadzanie czujników i wymiana szerokiego spektrum informacji z dóbr transportowanych czy środków transportowych w powiązaniu z informacjami o ruchu ulicznym, takich jak: korki czy incydenty drogowe. A przede wszystkim, możliwości szybkiego analizowania i reagowania na uzyskane na podstawie danych informacje biznesowe, z całą pewnością już niebawem zrewolucjonizują zagadnienia analizy efektywności łańcuchów dostaw - mówi Zbigniew Kępiński, genius lab manager , Grupa Raben.

Podkreśla on także, że „nie jesteśmy pewni jak będzie wyglądało jutro, ale wiemy że będzie wyglądało zupełnie inaczej.” Przyszłość będzie należała do wszechobecnej sztucznej inteligencji i rozwiązań, które całkowicie zastąpią pracę ludzką. Dzięki machine learning, wszechotaczające nas roboty i maszyny, będą w stanie sama podejmować decyzje, realizować powierzone im zadania a przede wszystkim uczyć się i optymalizować swoje działanie. W każdym aspekcie logistyki, to sztuczna inteligencja będzie miała decyzyjną rolę, nastawioną na optymalizację, redukcję kosztów, ekologię i efektywność. Dzięki tak rozwiniętym systemom wspomagania decyzji, w przyszłości, człowiek w łańcuchu dostaw będzie w zasadzie jedynie inicjatorem procesu, a nie jego wykonawcą, tym zajmą się już wyrafinowane algorytmy i systemy. Jednak rola operatora logistycznego nie zniknie, nadal będzie on wspierał klienta w realizacji jego celów...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy