Dołącz do czytelników
Brak wyników

MAGAZYNOWANIE

10 marca 2020

Postęp w każdym calu: Nowa koncepcja bezpieczeństwa i funkcjonalności w magazynie

0 365
Constellium jest światowym producentem aluminiowych elementów konstrukcyjnych dla przemysłu motoryzacyjnego. Jako dostawca dla znanych producentów samochodów firma posiada własny zakład w Dahenfeld obok Neckarsulm z magazynem wysokiego składowania, z którego zaopatrywani są lokalni klienci. Aby dostosować powierzchnię magazynową do rosnących potrzeb codziennej działalności w dłuższej perspektywie czasowej, Constellium zlecił firmie Remmert modernizację magazynu i wdrożenie oprogramowania do zarządzania magazynem. Celem tego działania było unowocześnienie systemu, a tym samym zagwarantowanie dostaw części zamiennych na przyszłość. Rzut okiem na etapy projektu wyraźnie potwierdza: diabeł tkwi w szczegółach.

Constellium przechowuje w magazynie wysokiego składowania profile aluminiowe do produkcji elementów konstrukcyjnych. Kiedy w 2016 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło rozmowy z firmą Remmert, program obejmował nie tylko modernizację samego magazynu, ale również aktualizację oprogramowania do zarządzania magazynem. Ówczesny system dobrze służył użytkownikom przez długi czas, ale teraz wymagał modernizacji. To samo dotyczyło niektórych komponentów elektrycznych zainstalowanych w magazynie, z których część nie była już dostępna na rynku.

POLECAMY

Przez lata firma Remmert rutynowo przeprowadzała konserwację magazynu kasetowego trzy razy w roku – co przyczyniło się do dobrego ogólnego stanu magazynu. Mimo, że wykazywał oznaki zużycia związanego ze swoim wiekiem, system działał stabilnie i w dużej mierze bezawaryjnie, jak wynika z rozmów z operatorami.

Intensywna analiza ekspercka aktualnego stanu

W zakresie modernizacji, pierwszym celem ekspertów ds. intralogistyki firmy Remmert było zaoferowanie klientowi systemu RetroCheck. W ramach tego specjalnego procesu, technik sterowania i projektant firmy Remmert spędzili jeden dzień w zakładzie Constellium, aby przeanalizować aktualną sytuację i na tej podstawie sporządzić raport. Każdy komponent poddano krytycznej ocenie i ustalono dostawę części zamiennych. Dodatkowo, sprawdzono mechanikę systemu zgodnie z wcześniej określonymi priorytetami. Te rutynowe działania stanowią podstawę do dalszego przygotowywania ofert w porozumieniu z klientem oraz jego zdefiniowanymi celami i wymaganiami. 

Rezultat: Podstawowa konstrukcja magazynu wysokiego składowania okazała się przez lata bardzo trwała. Jednak technologia bezpieczeństwa musiała zostać zmodernizowana, tak aby była zgodna z najnowszym stanem techniki. Konkretny pakiet działań obejmował aktualizację oprogramowania do systemu Pro WMS oraz wymianę i modernizację sterowników, fotokomórek, czujników i panelu sterowania. Zlecenie zostało pomyślnie zakończone na początku 2019 r., przeprowadzono też wszystkie działania modernizacyjne. Od tego czasu magazyn elementów długich Remmerta spełnia swoje funkcje w Constellium.

Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa

...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy