Dołącz do czytelników
Brak wyników

OPERATORZY LOGISTYCZNI

26 listopada 2018

Ocalona drukarnia Gutenberga

0 414
Realizując strategię rozwoju bezpośrednich, codziennych połączeń drobnicowych pomiędzy Polską i Niemcami, Grupa Raben uruchomiła właśnie nowe połącznie Regensburg - Legnica.

Pierwszym, symbolicznym transportem na tej linii był charytatywny przewóz oryginalnej drukarni Jana Gutenberga z początku XX wieku. Zabytek trafił do Puszczykowa pod Poznaniem, gdzie pod patronatem Muzeum Warszawy oddział Muzeum Drukarstwa, powstaje niezwykłe miejsce ożywione historią starego druku i warsztatami.

POLECAMY

Regensburg (dawniej Ratyzbona) to miasto nie tylko słynące z najstarszej, działającej do dzisiaj restauracji w Niemczech, ale także miejsce wspaniałych zabytków oraz historycznych skarbów. Wśród nich niepowtarzalny brylant - oryginalna drukarnia z początku XX wieku, sygnowana nazwiskiem firmy Jana Gutenberga. Kompletna linia drukarska zachowała się w prywatnych zabudowaniach bawarskiej miejscowości Maxhütte-Haidhof, tuż na obrzeżach  Regensburga. Zbiegiem okoliczności, na jej ślad trafił puszczykowski przedsiębiorca a zarazem pasjonat tematyki druku, Mikołaj Rybczyński.

To była historia jak z filmu „Powrót do przyszłości”. Okazało się, że możemy ocalić od zapomnienia tradycyjną formę druku oraz propagować wynalazek Jana Gutenberga, który tak bardzo zmienił świat. Wyposażenie drukarni będzie wykorzystane podczas warsztatów w mojej galerii fotografii - drukarni, a wiec będzie pełnić funkcję edukacyjną. Projekt uzyskał patronat Muzeum Warszawy oddział Muzeum Drukarstwa. Powstanie niezwykłe miejsce, które ożywimy historią starego druku. Dokonując zakupu, zwróciłem się z prośbą do Grupy Raben o pomoc w zakresie organizacji transportu międzynarodowego z Niemiec do Puszczykowa - opowiada Mikołaj Rybczyński, Copia Studio Poland.

Drukarnia jako całość kolekcji pochodzi z lat 1897-1971. Pochodzi z północy Niemiec z okolic Hamburga, a ok. 20 lat...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy