Dołącz do czytelników
Brak wyników

OPERATORZY LOGISTYCZNI

2 marca 2018

Nowy Jedwabny Szlak biznesu kolejowego i intermodalnego

0 305
Podsumowanie 2017 roku i wyzwania na 2018 w opinii Andrzeja Wierzbickiego, szefa dedykowanych rozwiązań multimodalnych, zastępcy dyrektora biznesu lądowego w DB Schenker.

Jak wyglądał rynek przewozów kolejowych i intermodalnych w 2017 roku? 

POLECAMY

Dane z pierwszych dwóch kwartałów publikowane przez Urząd Transportu Kolejowego (UTK) oraz wewnętrzne analizy DB Schenker wskazują, że w 2017 roku miały miejsce znaczące wzrosty pod kątem przewozów kolejowych oraz rozwiązań intermodalnych. Wg UTK tylko od kwietnia do czerwca 2017 roku przewoźnicy przetransportowali blisko 264 tysiące sztuk jednostek intermodalnych. Stanowiło to blisko 406,5 tysiąca TEU, co oznacza, że ich liczba wzrosła o 16,12% (wg TEU o 18,58%).* Wartym podkreślenia jest fakt, że choć w 2017 roku – w korytarzu euroazjatyckim – odnotowany został wzrost wolumenów to miał miejsce spadek czasów tranzytów. I tak średni czas transportu wydłużył się w 2017 do 20-25 dni (w zależności od linii), gdzie w 2016 wynosił on 10-15 dni.

Z czego wynikał spadek czasów tranzytu?

Na ten aspekt miało wpływ kilka czynników. Jednym z nich jest ogromny wzrost wolumenów transportu pomiędzy Azją i Europą, będących ważnym uzupełnieniem frachtu oceanicznego. Wąskim gardłem w przewozach było przejście graniczne Brześć – Terespol oraz brak elektronicznego listu przewozowego. Na tym odcinku poważne opóźnienia w ostatnich miesiącach spowodowane były przeciążeniem terminali przeładunkowych i wynosiły średnio 7 dni. Rok wcześniej odstępstwa wynosiły 1-2 dni. Istotny wpływ miały równie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy