IVECO prezentuje elektryczny ciągnik siodłowy IVECO Heavy Duty Battery Electric Vehicle na Kongresie Nowej Mobilności

AKTUALNOŚCI

Podkreślając swoje zaangażowanie w dekarbonizację transportu oraz znaczenie polskiego transportu w Europie, IVECO prezentuje na Kongresie Nowej Mobilności w Łodzi, po raz pierwszy w Polsce, ciągnik siodłowy IVECO HD BEV

Samochody ciężarowe IVECO zasilane z akumulatorów (HD BEV) i ogniw paliwowych (HD FCEV) są wyposażone w elektryczny układ napędowy, którego współprojektantem i producentem jest FPT Industrial, siostrzana marka IVECO w ramach Iveco Group, specjalizująca się w zespołach napędowych, akumulatory firmy Proterra oraz technologię ogniw paliwowych i kluczowe podzespoły Bosch. Pojazdy zostały zaprojektowane od podstaw jako elektryczne, z wykorzystaniem ciężarowej platformy IVECO S-Way, której modułową konstrukcję zaadaptowano specjalnie na potrzeby zasilania z ogniw paliwowych lub akumulatorów.

IVECO HD BEV ma zasięg do 500 km. Łączna pojemność 9 akumulatorów wynosi 738 kW i można je ładować z mocą do 350 kW. Takie źródło energii pozwala na realizowanie przewozów między centrami logistycznymi, w szerokim zakresie zastosowań regionalnych. Na dłuższych trasach zapas energii można uzupełnić na przykład podczas obowiązkowych postojów dla kierowców. Pierwszym modelem, który na rynek europejski trafi w ostatnim kwartale 2023 r., będzie ciągnik siodłowy w konfiguracji 4x2.

Pojazdy IVECO HB BEV są produkowane w należących do Iveco Group wielomarkowych zakładach w Ulm w Niemczech. Będą sprzedawane i serwisowane w rozległej sieci dealerskiej IVECO, liczącej 254 punkty w całej Europie.
 

PODSTAWOWE DANE TECHNICZNE POJAZDU

IVECO HD BEV
 • Zasięg do 500 km*
 • Czas ładowania (do 80%) 90 min przy 350 kW
 • Dopuszczalna masa całkowita zestawu do 44 t
 • e-Axle — moc ciągła 480 kW / 645 KM
 • Łączna pojemność akumulatorów (9 szt.) 738 kWh


Przy okazji uroczystego odsłonięcia premierowego pojazdu, IVECO Poland podpisało listy intencyjne na zakup ciągników siodłowych IVECO HD BEV z następującymi firmami:

 • Don Trucking Sp. z o.o.
 • Elmex Group Sp. z o.o.
 • Padel Transport Sp. z o.o.
 • SOL-TRANS Sebastian Wróbel.
 • Targor – Truck Sp. z o.o.
   

IVECO Poland jest Patronem Merytorycznym tegorocznej edycji Kongresu Nowej Mobilności.

*Szacunkowa wartość. Rzeczywisty zasięg może się różnić ze względu na różne czynniki.


IVECO
IVECO jest marką Iveco Group N.V. (EXM: IVG). IVECO projektuje, produkuje i wprowadza na rynek szeroką gamę pojazdów, w tym lekkie, średnie i ciężkie auta użytkowe, pojazdy przeznaczone do eksploatacji poza utwardzonymi drogami, a także pojazdy do misji terenowych.
Szeroki asortyment produktów marki obejmuje modele Daily w segmencie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,3 do 7,2 tony, Eurocargo w segmencie od 6 do 19 ton oraz, w segmencie ciężkim powyżej 16 ton, gamę IVECO WAY, w tym pojazdy drogowe IVECO S-Way, pojazdy terenowe IVECO T-Way i IVECO X-Way zaprojektowane do eksploatacji w lekkich warunkach terenowych.
IVECO zatrudnia prawie 35 000 pracowników na całym świecie. Firma zarządza zakładami produkcyjnymi w siedmiu krajach w Europie, Azji, Afryce, Oceanii i Ameryce Łacińskiej, gdzie wytwarzane są pojazdy wyposażone w najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie. 3500 salonów sprzedaży i stacji obsługi w ponad 160 krajach gwarantuje wsparcie techniczne niezależnie od tego, w którym miejscu na świecie eksploatowany jest pojazd IVECO.

Przypisy